១. ផ្តល់​សំណើម​ដល់​ស្បែក​ឱ្យបាន​ញឹកញាប់​
​លាប​ក្រែ​មឬ​ឡេ​ផ្តល់​សំណើម​ភ្លាមៗ​ដល់​ស្បែ​កមុខ និង​ដងខ្លួន​បន្ទាប់ពី​ងូតទឹក​រួច​។​
២. ជៀសវាង​ការ​ងូតទឹក​ក្តៅ​
​ទឹក​ក្តៅ​អាច​កម្ចាត់​ប្រេង​ធម្មជាតិ​ចេញពី​ស្បែក​របស់​អ្នកដូច្នេះ​សូម​ជ្រើសរើស​ងូតទឹក​ក្តៅ​ឧណ្ហៗ មិន​ក្តៅ​ខ្លាំងឬ​ងូតទឹក​ធម្មតា​ជំនួស​វិញ ដោយ​កំណត់​ពេលវេលា​ងូតទឹក​របស់​អ្នក​ត្រឹម ៥-១០នាទី​បាន​ហើយ​។​
៣. ផ្តល់​សំណើម​ពី​ខាងក្នុង
​ផឹកទឹក​ឱ្យបាន​ច្រើន​ពេញ​មួយថ្ងៃ​តាម​ដែល​អាចធ្វើ​ទៅបានដើម្បី​រក្សា​ជាតិ​ទឹក​នៅក្នុង​ខ្លួន​។​បន្ថែម​ពី​នោះ​ទៀតអ្នក​អាច​បញ្ចូល​អាហារ​ដែលមាន​ជាតិ​ទឹក​ខ្ពស់ ដូចជា​ត្រសក់ ក្រូច និងបន្លែ​បៃតង​ជាដើម ។​
៤.ជូត​សម្អាត​ស្បែក​ថ្នមៗ​បន្ទាប់ពី​ងូតទឹក​រួច​
​ជៀសវាង​ការ​ដុសខាត់ ឬជូត​សម្អាត​ស្បែក​ខ្លាំងៗ​។ ចូរ​ជ្រើសរើស​ផលិតផល​ដែលមាន​សារធាតុអាស៊ីត​អាល់​ហ្វា​អ៊ី​ដ្រូ​ស៊ី​ស៊ី (AHAs) មក​លាប​លើ​ស្បែក​ជាប្រចាំ​ដើម្បី​ប្រឆាំងនឹង​ភាព​ចាស់​។​
៥. ប្រើប្រាស់​ឡេ​ការពារ​កម្តៅថ្ងៃ​ជាប្រចាំ
​ការពារ​ស្បែក​របស់​អ្នក​ជាមួយនឹង​ឡេ​ការពារ​កម្តៅ​ជាប្រចាំ​ថ្ងៃ​ទោះបីជា​ក្នុង​រដូវរងា​ក៏ដោយព្រោះ​កាំរស្មី UV នៅតែ​អាចធ្វើឱ្យ​ស្បែក​របស់​អ្នក​ខូចខាត​បាន​។​
៦. ការពារ​បបូរមាត់រ​បស់​អ្នក​
​ចូរ​ប្រើប្រាស់​ក្រែ​ម​បំប៉ន​បបូរមាត់​ដែលមាន​កម្រិតSPF ដើម្បី​ការពារ​ការ​ប្រេះនិង​ការ​ស្ងួត​បបូរមាត់​។ ចូរ​លាប​វា​ឱ្យបាន​ញឹកញាប់​ពេញ​មួយថ្ងៃ​។​
៧.ថែរក្សា​ស្រទាប់​ស្បែក​ដោយ​ប្រើប្រាស់​សេរ៉ូម​
​ចាប់ផ្តើម​ប្រើប្រាស់​ជាមួយនឹង​សេរ៉ូម​ផ្តល់​សំណើម​ដល់​ស្បែកដែលមាន​ផ្ទុក​អាស៊ីត Hyaluronic ដែលជា​សារធាតុ​ផ្តល់​សំណើម​ធម្មជាតិនិង​រក្សា​ជាតិ​ទឹក​សម្រាប់​ស្បែក​។