សៀមរាប​:​ខ្លែងឯក​ដ៏​ធំ​កំពុង​ប​ង្ហើរត្រដាង​ខ្លួន​​លើ​អាកាស​បន្លឺ​សម្លេង​យ៉ាង​គ្រលួច។នេះជា​ស្នាដៃ​របស់ ព្រឹទ្ធាចារ្យ ឈុំ ម៉ៅ ជា​អ្នក​ខេត្តសៀមរាបមួយ​រូបដែល​បាន​​​ធ្វើ​ខ្លែងឯក​ជាច្រើន​​តម្លៃ​រាប់រយ​ដុល្លារ​​ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​ទីផ្សារ​នា​រដូវ​បង្ហើរខ្លែងជារៀងរាល់ឆ្នាំ​។​
​ការ​បង្ហើរខ្លែង គឺជា​ទំនៀមទម្លាប់​ប្រពៃណី​​ខ្មែ​រ​តាំងពី​បរមបុរាណហើយ​​សព្វថ្ងៃនេះ លោក ព្រឹទ្ធាចារ្យ ឈុំ ម៉ៅ ក៏​នៅតែ​បន្តធ្វើ​ខ្លែង ដោយ​គោរព​តាម​ដូនតា​ខ្មែរ​ដើម្បី​ផ្សារភ្ជាប់​ទៅនឹង​ធម្មជាតិ​នៃ​ធាតុ​ទាំង​បួនដែល​ទ្រទ្រង់​នូវ​លោក គឺ​ធាតុដី ធាតុទឹក ធាតុភ្លើង ធាតុខ្យល់ដែល​បានផ្តល់​នូវ​ជីវិត​រស់​នៅ​។
​ខ្លែងគឺជា​វត្ថុ​លេង​ម្យ៉ាងដែ​លអាច​ហោះ​បាន​ដោយសារ​កម្លាំង​ខ្យល់​ទាញ​។ក្រៅពី​ត្រូវបាន​ប្រើ​សម្រាប់​លេង​កម្សាន្ត​ហើយ វា​ក៏​ជា​សិល្បៈ​វប្បធម៌​របស់​ជនជាតិ​ខ្មែរ​ផងដែរ​។​
​ភាគច្រើន​គេ​តែង​បង្ហើរខ្លែង​លេង​កម្សាន្ត​ក្នុង​រដូវ​លំហើយចាប់ផ្ដើម​រាប់​ពីថ្ងៃ​ពាក់កណ្ដាល​ខែកញ្ញា ដល់​ពាក់កណ្ដាល​ខែធ្នូហើយ​ពេលខ្លះ​ខ្មែរ​យើង​លេង​បន្ត​រហូតដល់​សិ​សិ​រដូវ​។
​លោក ព្រឹទ្ធាចារ្យ ឈុំ ម៉ៅ បាន​រៀបរាប់​ឱ្យ SR News ឲ្យ​ដឹងថា​៖ «​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ខ្លែងឯក​នេះ​ព្រោះ​ជា​ទំនៀមទំលាប់​ខ្មែរ​ពី​បុរាណ​មក​ក៏ដូចជា​ខ្ញុំ​ធ្លាប់​ឃើញ ឪពុកធំ​ខ្ញុំគាត់​ធ្វើ​នៅក្រោម​ដើមឈើ តាំងពី​ខ្ញុំ​នៅ​ក្មេងៗដោយ​គាត់​តែងតែ​ប្រើ​ឲ្យ​ហុច​របស់​នេះ​របស់​នោះ អំឡុង​ពេលធ្វើ​ខ្លែងទើប​ខ្ញុំ​មានការ​ចង់ចាំ និង​របៀប ធ្វើ​ច្បាស់​»​។​
​ទើប​នៅក្នុង​ឆ្នាំ​២០០៧ ព្រឹទ្ធាចារ្យ ឈុំម៉ៅ ក៏បាន​ចាប់ផ្តើម​សាកល្បង​ធ្វើ​ខ្លែងឯក​តាម​ការចង់ចាំ​ក៏ដូចជារំលឹក​ដល់​អនុស្សា​វ​រី​ជាមួយ​ឪពុកធំ គ្រា​ដែល​ធ្វើ​ខ្លែង​នៅក្រោម​ដើមឈើ​។​
​លោក ព្រឹទ្ធាចារ្យ ឈុំ ម៉ៅ បាន​បញ្ជាក់ថា៖ « ដើម្បី​ធ្វើ​ខ្លែងឯក​មួយ​បានល្អលោក​ត្រូវ ជ្រើសរើស​ឬ​ស្សី​ណាដែរ​ចាស់​មាន​សម្បុរ​ក្រហម​យកមក​ពុះ​ហាលថ្ងៃ​រយៈពេល​២០​ថ្ងៃ​រួច​ត្រាំ​ទឹក​៥​យប់​ទៀត​ទើប​យកមកហាល​វា​ឲ្យ​ស្ងួត រួច​បិទ​សាច់​ឬ​ស្សី​ឲ្យ​ស្មើ ទើប​យកទៅ​ចង​ធ្វើជា​គ្រោងឆ្អឹងរួច​បិទ​ក្រដាស់​នៅលើ គ្រោង ឆ្អឹង​ខ្លែងឯក​។​ខ្លែង​មួយៗ​ត្រូវ​ចំណាយរយៈពេល​ធ្វើ​៣​ថ្ងៃ ដោយ​សម្រិត​ស​ម្រាំ​ង​ខ្លាំងណាស់»។
​ចំពោះ​ប្រភេទ​ខ្លែងឯក​យើង​អាចធ្វើ​ពី​ក្រណាត់ប្លា​ស្ទិ​ក ឬ ក្រដាស​ក៏បាន តែ​សម្រាប់​រូបលោក​ជ្រើសរើសយក​ក្រដាស​ឃ្លុំបេ​ម្សៅ​យកមក​ធ្វើ​ ដោយសារ​តែ​វា​ស្វិត​រឹងមាំ​ល្អ​សម្រាប់ធ្វើ​ខ្លែងបាន​គ្រប់ខ្នាត។
​លោក​ឈុំ ម៉ៅ បាន​រៀបរាប់ថា៖ ​«​ខ្ញុំ​តែងតែ​និយម​ធ្វើ​ខ្លែងឯក មាន​កម្ពស់​២​ម៉ែត្រ​៤​តឹក​និង ២​ម៉ែត្រ២​តឹក​ទៅតាម​ការចង់បាន​អតិថិជន​និង​ថែមទាំង​មាន​រំលេច​រូបភាព​ស្អាត​ទៀតផង​»​។
​លក្ខណៈ​ពិសេស​នៃ​ខ្លែង​ឯក​គឺ​ការ​បញ្ចេញ​សម្លេង។លោកព្រឹទ្ធាចារ្យ បាន​បន្ថែមទៀតថា បៀ​ប​ធ្វើ​ស្លាបឯក​ឲ្យ​ឮសូរ​បាន​ពី​រោះ​ត្រូវ​ជ្រើសរើសយក​ផ្តៅ​​ណា​ដែលមាន​ដើម​ចាស់​ក្រហម។ ផ្ដៅ​ត្រូវ​​បាន​យក​ហាលថ្ងៃ​ឲ្យ​ស្ងួត​រួច​បិត​​ឲ្យ​ស្តើង​ដើម្បី​បានជាសម្លេង​ឮសូរ​ខ្លាំង​ល្អ​។
​សម្រាប់​ខ្លែងឯកលម្អ​ដោយ​​គំនូរ​រូបភាព​មួយ​លោក​អាច​លក់បាន​តម្លៃ​២០០​ដុល្លារ​រីឯ​ខ្លែង​ឯក​ធម្មតា​គ្មាន​ការ​គូរ​រចនា​ លោកអាច​​លក់បាន​តម្លៃ​១០០​ដុល្លារ​។​ខ្លែង​របស់លោក​មានកា​រ​គាំទ្រ​ច្រើន​រហូត​លោក​មិនអាច​ធ្វើ​ទាន់​តាម​កា​រកុ​ម្ម៉​ង់​​​។​
​លោក​ព្រឹទ្ធាចារ្យ​បាន​ឱ្យដឹង​ថា ខ្លែង​ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​បង្ហើរ​មាន​ច្រើន​ប្រភេទ​ណាស់​ដូចជាខ្លែងឯក ឬ​ខ្លែង​ព្នង ខ្លែង​ប្រ​ម៉​ង់ ខ្លែង​ហៅ​ប៉ៅ និង​ខ្លែង​កណ្តូងខ្លែង​កូន​មាន់ ខ្លែង​មេអំបៅ ខ្លែង​ផ្កាយ ខ្លែង​ខ្លោះ ខ្លែង​ផ្កា ជាដើម​។
រូបរាង​ខ្លែងគេ​អាចធ្វើ​ទៅតាម​ការចូល​ចិត្ត​រៀងៗ​ខ្លួន​ឬ​ទៅតាម​ការច្នៃប្រឌិត​។ចំពោះ​ខ្លែង​ដែល​គេ​និយម​ត​បង្ហើរ​ជាងគេ​គឺ​ខ្លែង​កណ្ដូង និង​ខ្លែងឯក ដែលត្រូវបាន​​បង្ហើរ​នៅតាម​ភូមិ​ស្រុក​ទីជនបទ​។​
លោក​ក៏មាន​បំណង​ចង់​បង្រៀន​ជំនាញ​ខ្លែងឯក​នេះ​ទៅកាន់​ក្មេងៗ​ជំនាន់​ក្រោយ​ឲ្យ​ចេះច្បាស់​ដើម្បី​បន្ត​ថែរក្សា​ប្រពៃណី​បង្ហើរ​ខ្លែង​ខ្មែរ ជាពិសេស​ខ្លែង​ឯង​នេះ​កុំ​ឲ្យ​បាត់បង់​។​
​ជា​ចុងក្រោយ​លោក​បានអំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាជន​ខ្មែរ​ទាំងអស់​សូម​​ឈប់​យល់ច្រឡំ​ និង​​​ផ្សព្វផ្សាយ​ជំនឿអកុសល​​ដែល​ថាខ្លែងឯកនេះ​បើ​ធ្លា​ក់លើ​ដំ​បូង​ផ្ទះ​អ្នកណា​ហើយ​ ត្រូវ​មាន​ការ​​សូត្រមន្ត​រំដោះគ្រោះ​ចង្រៃតទៅទៀត។​