តាកែវ:ដោយសារ​តែតម្លៃ​ថ្លៃនិង​លំហូរ​ចូល​នៃ​ផលិតផល​សូត្រ​រោង​ចក្រធូរថ្លៃ​​ពី​ប្រទេសជិតខាងសូត្រ​ខ្មែរ​ប្រណីត​ដែល​ត្បាញ​ដោយដៃយ៉ាង​ផ្ចិតផ្ចង់ ប្រឈម​ការ​​​ពិបាក​ឈរជើង​លើទីផ្សារជាហេតុ​នាំ​ឱ្យ​មាន​​ការ​បាត់បង់​អ្នក​តម្បាញ​ប្រពៃណីដែលពុំអាច​ប្រើចិញ្ចឹមជីវិត​ដោយ​កីតម្បាញ​ចិញ្ចឹមជីវិតនិង​ឈាន​​ដល់ការ​ធ្វើ​ចំណាកស្រុក។
មូលហេតុ​នេះ​ហើយ​​ដែល​នាំឱ្យ​អ្នកស្រី ឃុយចាន់ស៊ូ បាន​សម្រេចចិត្ត​​ប្រមែប្រមូលអ្នក​សិប្បករ​តម្បាញ​នៅខេត្ត​តាកែវមក​រួមគ្នា​ផលិត​សូត្រ​ប្រពៃណីដើម្បីលើកស្ទួយ​​​​ទំនៀម​ទម្លាប់ផលិត​​វាយនភ័ណ្ឌ​មរតក​ដូនតា នៅ​លើ​ទីផ្សារ​​ពោរពេញដោយការ​ប្រកួតប្រជែង​។
ស្ថាបនិក​​​​សិប្បកម្ម​ស៊ូ​កប្បាស អ្នកស្រី​ ចាន់​ស៊ូបាន​រៀបរាប់​ឱ្យសារព័ត៌មានSR Newsដឹងថា​៖ «​ដោយ​ខ្ញុំ​សង្កេតឃើញថា​ពីមួយថ្ងៃ​ទៅមួយថ្ងៃតម្បាញ​មានការ​ថយចុះ​ជា​លំដាប់​ហើយ​គុណភាពក៏​មិនល្អ​ដូច​ពីមុន​ដែរ»។
អ្នកស្រី​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា៖«​ក្នុងនាម​ខ្ញុំ​ជាកូន​អ្នក​តម្បាញ​ម្នាក់​ដែល​បាន​សិក្សា​បញ្ចប់​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​ម្នាក់តើ​ខ្ញុំ​ត្រូវ​មានគំនិត​អ្វីមួយ ដើម្បី​ជួយអ្នកភូមិ​ស្រុក​របស់ខ្ញុំអ៊ីចឹង​ទើប​ខ្ញុំ​ខិតខំ​រៀនសូត្រ​និង​បានរៀបចំ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទីផ្សារតើ​ត្រូវធ្វើ​ម៉េចដើម្បីស្តារ​ទីផ្សារ​តម្បាញ​សូត្រ​ឡើងវិញ​»​។​
​ទើប​នៅក្នុង​ឆ្នាំ​២០២១អ្នកស្រី ចាន់​ស៊ូ បាន​ចាប់ផ្ដើម​បោះបង់​ការងារ​​​ទាំងអស់​មក​ផ្ដោត​តែ​លើ​​សិប្បកម្ម​ស៊ូ​កប្បាសដើម្បី​ធានា​ថា​ការ​ដំណើរការ​បានរលូន តាមរយៈបទពិសោធន៍ជា​កូនចៅអ្នកតម្បាញនិង​ចំណេះដឹងផ្នែកទីផ្សារ​ពី​ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។​
អ្នកស្រី ចាន់​ស៊ូ បាន​រៀបរាប់​បន្តទៀតថា៖«​ខ្ញុំ​បាន​ប្រមែប្រមូល​កៀរគរ​អ្នក​ស្រុកភូមិ​របស់ខ្ញុំ​មកវិញ ដើម្បី​ឲ្យតម្បាញ​សូត្រ​មានពន្លឺឡើងវិញ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ឲ្យ​ស្ត្រី​មេផ្ទះមានការ​ងារ​ធ្វើអាច​រកប្រាក់​ចំណូល​បានកុំ​ឲ្យ​ពួកគាត់​ធ្វើការ​ចំណាកស្រុក​បន្តទៀត​»​។​
សព្វ​ថ្ងៃ ស៊ូកប្បាស​​មាន​បុគ្គលិក​​២​នាក់ ដែលសុទ្ធសឹងតែជាស្រ្តីមេផ្ទះ​មក​បំពេញ​ការងារជាអ្នកតម្បាញយ៉ា​ងស្ទាត់ជំនាញ ដើម្បីយកស្នាដៃដ៏​ល្អឯកមួយនេះមក​ផ្គត់ផ្គង់​នៅលើ​ទីផ្សារ​ជាតិនិងអន្តរជាតិក្នុងទម្រង់ជាផលិតផល​ផ្សេងៗគ្នា។
​ស្ត្រី​វ័យ​៣៣​ឆ្នាំ​​រូបនេះ​បាន​បន្ថែមទៀតថា៖«​កន្សែង​សូត្រ​ដែល​ខ្ញុំ​ត្បាញ​រាល់ថ្ងៃ​មាន​២​ប្រភេទ គឺ​កន្សែង សូត្រ​លាតនិង​កន្សែង​សូត្រ គោម​(​ហូល​) តែ​ក្រៅពី​កន្សែង​សូត្រ​ខ្ញុំ​ក៏មាន​ផលិត​ជា​កន្សែងអំបោះ ក្រណាត់ ផាហ៊ុមហើយក៏​មាន​ច្នៃ​ក្រមា​ខ្មែរ​ដេរ​ធ្វើជា​ប្រដាប់​ចង​សក់​សម្រាប់ យុវវ័យ​ដែលកំពុង​ពេញ និយម​​ផ​ងដែរ​»​។
កន្សែង​សូត្រ​​ខ្នាតតូច​មាន​ទំហំ​ទទឹង​៥​តឹកនិង​បណ្តោយ​១,៨ ម៉ែត្រ​ ​មានតម្លៃ​៣៥​ដុល្លារ និងខ្នាត​ធំ​ដែល​មាន​ទទឹង​១,២​ម៉ែត្រ តម្លៃ​៤៥​ដុល្លារ។កន្សែង​សូត្រនេះ​​ទទួល​បាន​ការ​គាំទ្រ​ពី​ភ្ងៀ​វ​ជាតិ​និង​អន្តរជាតិ។​​​
ដើម្បីប្រើប្រាស់ផលិតផលសូត្រឲ្យបានយូរ​​អ្នកស្រីបានណែនាំ​មិនឱ្យ​​យកកន្សែងសូត្រ​ទៅ​បោកគក់​ក្នុង​​​​ទឹក​ធម្មតា​បានទេ ដោយសារ​សាច់​អំបោះ​សូត្រ​អាច​ខូច​ទ្រង់​ទ្រាយ​ពេល​ត្រូវ​ទឹក​សើម​។​
​​​ទោះជា​សិប្បកម្ម​​ស៊ូកប្បាស​ត្រូវ​ប្រឈម​នឹងទីផ្សារ​ដែល​សម្បូរផលិតផល​សូត្រ​នាំ​ចូល​ក៏ពិតមែនតែអ្នកស្រី​ ចាន់ស៊ូ ​​​នៅតែបន្ត​​លើកស្ទួយអត្តសញ្ញាណសូត្រ​ខ្មែរ​ឱ្យ​បរទេសស្គាល់​កាន់តែ​ច្រើន។
ក្រៅពី​ប្ដេជ្ញាថានឹង​​ជួយ​អភិរក្ស​តម្បាញ​ខ្មែរ​​​ឲ្យ​មាន​ឈ្មោះ​បោះ​សម្លេង​កាន់តែខ្លាំង  សិប្បករ​ជាកូន​អ្នកតម្បាញ​​នៅស្រុកព្រៃកប្បាស​រូបនេះ​​បានសង្កត់ធ្ងន់​ថា៖«ពិសេស​បង្កើត​វត្ថុធាតុដើម​ដោយ​ខ្លួនឯង ដូចជា​អំបោះ​កប្បាស​​និង​ល័ក្ដ​ខ្មែរនិង​ចងក្រង​សៀវភៅ​តម្បាញ​ស្រុក​ខ្មែរ​​មួយ​ដែល​និយាយ​ពី​តម្បាញ​តាំងពី​បុរាណកាល​រហូ​ត​មក​ដល់​​​ប​ច្ចុ​ប្បន្ន»​។​
ល្ខោនខោលកាន់តែទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ច្រើន ក្រោយពីជាប់ជាបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីនៃមនុស្សជាតិ
ក្រោយជនរងគ្រោះរងវិបត្តិរាប់ឆ្នាំ ទីបំផុតមានការដាក់ទោសជនខិលខូចប្រើបច្ចេកវិទ្យា Deepfake បង្កើតរូបអាសអាភាសគម្រាមនិស្សិតនៅកូរ៉េខាងត្បូង